SMD Dizgi

SMD Dizgi

Makalesindesiniz
Kategorileri: Genel, Nedir
Tarih: 2018-04-09 09:51:49

Yüzey montaj elemanları olarak Türkçeye çevrilmiş olan surface-mount technology kısaca SMD dizgi olarak da adlandırılmaktadır. Elektronik olan elemanların yüzey montaj teknolojisinin kullanılması ile kart yüzeyine doğru şekilde montaj edilmesi sürecinin tamamı SMD dizgi kapsamında yer almaktadır. Geçmiş dönemlerde bu iş için lehim tekniği tercih edilmekteydi. İçerisinde bulunmuş olduğu zaman dilimine göre çok ileri bir teknoloji olarak bilinmekte olan lehimleme yöntemi daha sonrasında ise SMD dizgi yöntemi ile aşılmakta, böylece elektronik tasarım ve projelendirme işlemlerinde oldukça kullanışlı bir alan açılmış oldu. Var olan elektronik elemanların lehim tekniği kullanılmadan kart yüzeyine monte edilmesi, günümüzün elektronik teknolojisi için oldukça muazzam sonuçları da beraberinde getirmiş oldu.

 

Yapılmakta olan araştırmaların sonrasında SMD dizgi teknolojisi 1960’lı yıllarda üretilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak bu teknolojinin sektörlerin içerisinde yaygınlaşması 1980’li yıllar sonrasına varmıştır. Elektronik anlamında bütün üretim ve kullanım alanlarına başarılı bir şekilde hitap etmekte olan gelişmeler ile beraber SMD dizgi de oldukça etkin bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Bacaklı elektronik elemanların gerek üretimi gerekse montajı kendi zaman dilimine göre oldukça başarılıydı. Ancak o dönemlerden itibaren teknik evrim çok ciddi oranlarda ilerlemeye başladı. Öyle ki elektronik artık bütün hayatın en ince ayrıntılarında bile kullanılabilecek ürünlerin üretilmesine yardımcı olacak oranlara ulaşmış oldu.

 

Böyle olunca da bacaklı elektronik elemanların üretimleri, özellikle de montaj süreleri oldukça ciddi oranlarda yavaş kaldı. Tasarım işlemleri ise yüksek ebatlı ve fazla oranlarda yer kaplayacak bir hale gelmiş oldu. Böyle olunca da çok daha küçük ve hızlı olma ihtiyacının ortaya çıkması ile beraber SMD dizgi sürecinin gelişmesi oldukça etkili bir hale gelmiş oldu. Bacaklı olmayan, SMD dizgi ve elektronik eleman üretimi işbirliği sonrasında ise elektronik konusunda hız ve tasarım çağı açılmış oldu. Bunun nedeni ise bacaklı olmayan tarzdaki elektronik elemanların robot sistemi ile seri üretim düzeyinde kart yüzeylerine monte edilebilir olması gelmektedir. Yapılacak olan çalışmaların sonrasında arzu edildiği kadar küçük, minimal boyutlarda, istenildiği hızda seri üretim süreci başarılı bir şekilde ortaya çıkmış oldu.

 

Gerçekleştirilecek olan SMD dizgi tekniğinin kalite farkı ise olağanüstü tasarım, minimal tasarım ve hız ile beraber şekillenmiş oldu. SMD dizginin en büyük avantajlarının başında, elektronik cihazlarda üretilmekte olan ısı miktarının düşmesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber ağırlık olarak ciddi oranlarda hafifler, boyutlarda küçülmeler oluşur ve minimalize olur. SMD dizgi tekniği ile beraber kartın kullanmış olduğu enerji düşürülmüş olmaktadır. Gerçekleştirilecek olan kart montaj sürecinde karın üzeri çok daha az delinecektir. Montaj süresi yapılacak olan işlemler esnasında ciddi anlamda hızlanırken aynı zamanda oluşabilecek olan titreşimlerden ve sallantılardan etkilenmesi ise çok daha az olacaktır.

 

Tüm bunlar ile beraber SMD dizgi teknolojisi kullanılarak kartın her iki yüzeyine de etkili bir şekilde elektronik eleman dizebilme olanağı ortaya çıkmış olacaktır. Ayrıca fırınlanma süreci içerisinde elemanların düzenlenmesi de mümkün olacaktır. İşlemler sırasında iç direnç düşürüldüğü için yüksek frekanslarda çok daha güçlü bir performans sağlanmış olacaktır. SMD dizgi çalışmaları ile beraber ekonomik maliyetler düşürülecek ve çok daha uygun fiyatlara SMD dizgi yapılma imkanı da oluşmaktadır. Son olarak ise bu çalışmalar ile beraber istenmeyen parazit radyo frekanslar azaltılırken aynı zamanda seviyesinde de düşüşler meydana gelmiş olacaktır. İşletmeler de  bunları bildikleri için artık kendi sektörlerinde mümkün olduğu kadar SMD dizgi tekniğini kullanmayı tercih ediyorlar.

 

SMD Yüzey Montajında Lehimleme İşlemi

 

SMD komponetlerin monte edilmek istediği kartın üzerine çok ince bir tabaka şeklinde kalay kurşun, altın kaplama ya da bakır kaplanmış olan düz yüzeyler ada olarak adlandırılmaktadır. Bu adalar su yolları ile gerek birbirlerine gerekse diğer elektriksel noktalar ile birleştirilmektedir. Su yolları, hem kart yüzeyinde dolaşıp devre elemanlarının arasında hem de çift yüzlü ya da çok katmanlı olan kartlarda kaplamalı olan delik içleri aracılığı ile katmanların arasında elektriksel iletimin sağlanmasına yardımcı olur. Kullanılacak olan krem lehim, adaların üzerine istenilmiş olan yükseklikte ve delikli olan sac şablonun oyuğunun şekline göre lehimleri bırakacaktır.

 

Sürülmüş olan lehimin kalınlığı ise elek olarak adlandırılan adaların üzerlerine denk gelecek olan yerlere açılmış olan oyuklardaki metal şablonların sac kalınlığı kadar olmalıdır. Bunun ardından ise SMD dizgi makineleri, krem lehimin sürülmüş olduğu karta SMD malzemeleri dizecektir. Kart tüm bu işlemlerin sonrasında fırına gönderilecektir. Fırında lehim sürülüp dizilmiş olan kart, tam olarak programlı bir şekilde belirlenmiş olan sıcaklıklara belirli süreler içerisinde ulaştırılacaktır. İlk aşamada rampa ısıtma işlemi yapılacaktır. Tüm kart belirli bir süre boyunca düzgün ve eşit bir şekilde ısıtılmalıdır. Böylece ısınma ve soğumanın ortaya koymuş olduğu gerilmelere karşı dayanım işlemi de sağlanmış olmaktadır. Sonrasında ise artık sıra ön ısıtma işlemini yapılmasına gelecektir.

 

Krem lehim içerisinde yer almakta olan jel fluxın ada ve komponent metal yüzeyine yayılarak yüzey gerilimini azaltması ve oksitleri dikkatli bir şekilde çözmesi istenmektedir. Bu şekilde yapılacak SMD dizgi işlemlerinin son aşamasına gelindiği zaman ise krem lehimin metal alaşımı eritilir ve komponent bacaklar ile adaların arasında iletken, metal bağlantı oluşmuş olmaktadır. Yapılacak olan bu son aşamaya ise yeniden akıştırma yani reflow adı verilmektedir. Kartın en sonunda soğutulması ile de lehimleme süreci bitirilmiş olacaktır. Yapılacak olan işlemlerde her bir detayın üzerinde dikkatli bir şekilde durulması oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Dolayısıyla bu işlemin mutlaka konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılması önemlidir. 

Önerilen Makaleler

Nasıl Teklif Alınır

İhtiyaçlarınız için mükemmel çözümleri bulun.

Teklif alın

İletişim

Doğrudan şirket veya yerel ofislerimize başvurun.

Şimdi bize ulaşın